İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternetten Para Kazanma

Web Sitesi Alıp Satarak Kazanç Sağlamak


+ -

Web sitesi alıp satarak kazanç sağlamak fikri özellikle son dönemlerde dijital işlemlerin iş hacmi sayesinde önemli bir yere geldi. Özellikle arama sonuçlarında belirli bir yere gelmiş olan mevcut sitenizi önemli rakamlardan satabilirsiniz.

Web Sitesi Satışı Nedir?

Web sitesi satışı elinizdeki hazır ve aktif web sitesini satışa çıkarmaktır. Bu noktada bilinmesi gereken iki temel aşama vardır. İlk olarak elinizdeki siteyi kurar kurmaz satabilir veya sitenin iyi bir yere gelmesini bekledikten sonra satabilirsiniz. Buradaki “iyi bir yer” ifadesi sitenin arama sonuçların üst sıralarda çıkması ve alanında kayda değer bir seviyeye gelmesidir.

Bunun yanında başka siteleri alıp biraz geliştirip sonrasında tekrar satış yapabilirsiniz. Bu durum esasında biraz araç veya ev alım satımına benziyor. Ancak günümüzde web sitesi satışı yapmak oldukça rağbet görüyor.

Web Sitesi Satışı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Web sitesi satışı yapmadan önce ilk olarak bilmeniz gereken aldığınız siteyi ne kadar sürede satabileceğinize göre program yapmaktır. Örneğin 5000 TL’ye bir site aldıktan sonra bu sitenin satışı, size dönüşü çok uzun zaman alabilir. Aynı şekilde hiçbir zaman da satılmayabilir. Bu yüzden site alımı sonrasında satış yapacaksanız bu tutarlara ve dönüş sürelerine dikkat etmeniz gerekir.

web sitesi alip satmak
web sitesi alıp satmak

Bir diğer nokta her zaman ziyaretçi çekecek olan siteleri odak noktası haline getirmelisiniz. Genel olarak her daim ilgi çeken ve ziyaretçi sayısını artıran bu türden sitelere ağırlık vermeniz alıcı bulmanız açısından yararlı olacaktır. Sitenin ömrü ve sürdürülebilir olması önemlidir. Çok niş bir konuda site açmanız veya almanız satıcı bulmanız için zorluk yaratabilir. Çünkü bu alanda konu tıkandığında sitenin de genel çekimi düşecektir.

Siteyi almadan, kendiniz kurarak satış yapmak istiyorsanız bu durumda konu, domain adı ve içerik konularına da çok dikkat etmeniz gerekir. Siteyi hemen kurar kurmaz satmak yerine Google reklam politikalarına uygunsa reklam geliri elde edinceye kadar beklemeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Bunun yanında sitenin içerisinde özgün makale olması da yine sitenin fiyatını etkileyecektir.

Site Nereden Alınıp Satılır?

Site alım satımı yapmak için dijital platformları kullanmanız gerekir. Bunun için yerli ve yabancı adresler bulunur. Özellikle Flippa gibi siteler tamamen bu iş için kurulmuştur ve dünya çapında ziyaretçiye sahiptir. Eğer yurtdışına dönük olarak site satışı yapmak istiyorsanız bu durumda İngilizce ağırlıkta olacak sitelere önem vermelisiniz. Domain adının İngilizce olması, site içeriğinin İngilizce yapılması gibi noktalar döviz üzerinden satış gerçekleştireceğiniz için kazanç oranlarınızı da artıracaktır.

Türkçe sitelere ilgi de çoktur ancak Türkçe sitelerin satış fiyatları düşük olabilir. Buradaki fiyatı belirleyecek ana unsur da sitenin teması, alan adı, içerik sayısı ve kuruluş tarihi olarak öne çıkıyor. Eski, ziyaretçi çeken ve alanında otoriter bir siteyi çok yüksek fiyatlara satabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.