İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Borsa Hesabı

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?


+ -

Borsa hesabı nasıl açılır sorusu kazanç sağlamak isteyenler tarafından merak ediliyor. Borsa hesabı açtıktan sonra hisse senedi piyasalarında alış ve satış işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tasarruflarınızı daha canlı şekilde değerlendirmek için tercih edilecek olan borsa hesabı açmak özellikle iyi gelirler elde etmenize de yardımcı olabilir.

Borsa Hesabı Açma Yöntemleri

Borsa hesabı açmak için kurumlar ile çalışmak gerekmektedir. Bir aracı kurumun bulunması, kayıt formunun doldurulması, gerekli belgelerin sağlanması ve SPK uygunluk testi sonrasında borsa hesabı açılabilir. Borsa hesabı açmak her ne kadar karmaşık bir süreç gibi görünüyor olsa da böyle değildir. Kolay şekilde uygun adımları takip ederek hesabınızı açabilirsiniz.

Aracı Kurumun Bulunması

Borsa hesabınızı açmak için öncelikle aracı kurum bulunması gerekir. Aracı kurum borsada işlem yapmanızı sağlayacaktır. Borsada işlem yapmayı sağlayacak olan pek çok aracı kurum bulunmaktadır. Bu listeye SPK aracı kurumlar sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Seçeceğiniz aracı kurum yatırımların güvenliği bakımından SPK faaliyetlerine sahip olmalıdır. Diğer yandan önde gelen bankalar aracılığıyla da borsa hesabı açılabilir. Bankadan borsa hesabı açmak özellikle hızlı dönüşler almak açısından idealdir. Eğer bir bankada mevduat hesabınız bulunuyorsa ve internet şubesini kullanıyorsanız borsa hesabınızı dijital kanal üzerinden de yapabilirsiniz.
farkli kopyasi 13
borsa hesabı nasıl açılır?

Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Borsa hesabı nasıl açılır sorusu için seçtiğiniz aracı kurum kişisel bilgilerinizi talep edecektir. Bu bilgiler şu şekildedir;

  • Kişisel kimlik belgesi; kimliğin doğrulanması için kimlik belgenizi ibraz etmelisiniz.
  • İkametgah adresi; kişinin mevcut adresinin nerede olduğunun tespit edilmesi için talep edilecektir.

Eğer internet üzerinden ilk kez banka hesabı açacaksanız belgelerin hazır olduğundan emin olun. Bankada güncel mevduat hesabınız bulunuyorsa ise bu belgelere tekrar ihtiyacınız olmayacaktır. İnternet şubesi üzerinden banka aracılığıyla açacağınız borsa hesabı için bu belgeler talep edilmeyecektir.

Kayıt Formunu Doldurun

Daha sonraki adımda borsa hesabı açmak istediğiniz aracı kurum web sitesine girin ve hesap açma kayıt formunu doldurun. Bu durum aracı kurumlara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kayıt formu esnasında kişisel kimlik belgesinin üzerinde bulunan isim soyadı, T.C. numarası ve iletişim için telefon numarasının girilmesi gerekir. Bu bilgileri de eksiksiz olacak şekilde doldurun ve kayıt işleminizi tamamlayın.

SPK Uygunluk Testi

Borsa hesabının açılması sırasında SPK uygunluk testini de doldurmanız gerekecektir. Testin doldurulması zorunludur. Hangi aracı kurum veya bankadan borsa hesabı açıyorsanız açın SPK testi talep edilmelidir. Bu tesit yatırım profilinizi belirlemek içindir ve çok sert hamleler yapılmasını engellemektedir. Hisse senedi almak için hangi yatırımların da tercih edilmesi gerektiği bu anket sonucunda belli olmaktadır.

Sözleşmeyi İmzalayın

Borsa hesabınızı açmak için son aşamada hesap açılış sözleşmesini imzalamanız gerekiyor. Bu kapsamda sözleşmeyi detaylıca okuyabilir ve onaylamanız halinde imza atabilirsiniz. İnternet üzerinden açılışlarda ise söz konusu sözleşme mevcut adresinize kurye ile ulaştırılacaktır.

Yorum Yap